- This esemény has passed.
Ipari rendszerek biztonsága
március 26 | 10:15 - 15:00
Ipari rendszerek biztonsága
Képzés ideje: 2024.03.26., kedd, 10:15 – 15:00
Helyszín: ELTE Informatikai Kar, CLC, 1117 Budapest, Bogdánfy u. 10/a.
Előadó: Lendák Imre
Képzés formája: hibrid
Minimum létszám: 4
A képzés célja:
A kritikus infrastruktúra-rendszerek (KIR) összetett, ember alkotta elosztott rendszerek, amelyek erőforrásokat állítanak elő, továbbítanak és elosztanak, vagy olyan szolgáltatásokat nyújtanak, amelyek a modern társadalmak megszokott működéséhez létfontosságúak, például víz, élelmiszer, villamos energia, közlekedés, kormányzat, kritikus termelés. Az ipari vezérlőrendszerek (IVR) lehetővé teszik a KIR-kezelők számára, hogy érzékelőkön keresztül figyeljék rendszereiket, vezérlési döntéseket hozzanak és a folyamatváltozókat aktuátorokon keresztül módosítsák. Az operatív technológia (OT) egy gyakran használt kifejezés ezen a területen, amely többnyire átfedésben van az ipari vezérlőrendszerekkel. Az IVR-ek biztonságáról hagyományosan azt gondoltuk, hogy mivel ezek a rendszerek zárt környezetben működtek, azáltal biztonságosak voltak (“biztonság az ismeretlenség által”). Az információs és operatív technológiák (IT-OT) konvergenciájában (vagyis szorosabb összefonódásában) a modern IVR több kapcsolatot létesít az üzleti hálózatokkal. Ez üzleti előnyökkel jár, de növeli az IVR támadási felületét. Egyre növekszik a kibertérből származó, a fizikai térben kárt okozó ismert támadások száma. Ezekben a támadásokban a hackerek hozzáférnek az IVR környezethez, és nemkívánatos változtatásokat hajtanak végre a vezérlőváltozókban, amelyek ezt követően berendezések meghibásodásához, személyi sérülésekhez és környezeti károkhoz vezethetnek. Az IVR felügyelet és a (kiberbiztonsági) helyzetfelismerés általában kulcsfontosságú követelmény. A jogalkotók fokozatosan növelik a kiberbiztonsági érettség elvárt szintjét és a biztonsági ellenőrzések körét, amelyeket a KIR üzemeltetőknek alkalmazniuk kell. Európában a NIS2 Directive kiterjeszti azon KIR üzemeltetők körét, amelyek megfelelő biztonsági ellenőrzéseket kell hogy alkalmazzanak. A képzés célja megismertetni a tanfolyam hallgatóit a fenn felsorolt kihívásokkal és azok lehetséges megoldásaival.
Tartalom:
- Biztonságos ipari vezérlőrendszer architektúrák.
- Ipari kommunikáció és protokoll biztonság.
- Az ipari környezet biztosítása.
- A SCADA környezet védelme.
- Sérülékenység vizsgálat.
- Incidensek azonosítása, elemzése és reakció.
- Szabványok és jogi környezet.
A képzés díja*: 0 Ft
A képzés piaci értéke (per fő): 80.000 Ft
A DigitalTech EDIH által biztosított kedvezmény mértéke: 100%, melyből az átadott hazai állami támogatás (De Minimis) mértéke: 50%
Információ:
*A képzés kis és közép vállalkozások számára térítésmentes, nem jár pénzügyi tranzakcióval, amennyiben a vállalkozás rendelkezik a képzés igénybevételéhez szükséges mértékű még fel nem használt De Minimis kerettel, melyről a regisztráció során nyilatkozik. Tudj meg többet a De Minimis keretről és annak felhasználásáról ezen a linken.
A képzés közintézmények részére teljesen ingyenes.
A képzés szervezője fenntartja a jogot a képzés elhalasztására, amennyiben a képzésre jelentkezők létszáma nem haladja meg a megjelölt minimum létszámot. Továbbá a jogot arra, hogy a képzés leírásában olvasható bárminemű információt módosítson.
Az általános szerződési feltételekről további információk ezen a linken érhetők el.
A képzésekre való jelentkezés előfeltétele a felhasználói fiókregisztráció.
Amennyiben már rendelkezel felhasználói fiókkal, jelentkezz be ezen az oldalon. A felhasználói fiókregisztrációhoz kattints ide.